יום שני, 28 בפברואר 2011

הפרעות קשב וריכוז

כולכם ודאי מכירים לפחות אדם אחד אשר סובל מהפרעת קשב וריכוז. בשנים האחרונות אבחון ההפרעה והטיפול בה נעשו פשוטים וזמינים לכולם.
כיום כל אדם אשר חושב שהוא סובל מהפרעות קשב וריכוז, רשאי לפנות לרופא המשפחה שלו בבקשה שירשום לו מרשם לריטלין. נוצר מצב שגם אנשים שלא באמת צריכים ריטלין עשויים להשתמש בו. במקום ללכת לאבחון ולבדוק בצורה יסודית את הנושא, ישנם אנשים רבים שמעדיפים לקצר תהליכים וישר מבקשים את התרופה.
חשוב לדעת, ריטלין ונגזרותיו לא מתאימים לכל אחד. אדם שלא באמת זקוק לו עלול לסבול מתופעות לוואי רבות יותר כמו כאבי ראש, בטן וסחרחורות, מאשר אדם שבאמת זקוק לתרופה. לא כל קושי בריכוז, או 'קוצים' מצביע על הפרעת קשב וריכוז. ישנם גורמים רבים בחיינו אשר משפיעים על יכולת הריכוז והמיקוד שלנו, למשל, אירועים במהלך החיים, שינה, תזונה, פעילות גופנית ועוד. הדרך הטובה ביותר לגלות האם אתם באמת צריכים ריטלין, היא כמובן על ידי אבחון במכון אשר מוסמך לכך.
סטודנטים רבים אשר נמצאים בתקופת המבחנים, מרגישים לעיתים שהם מתקשים להתרכז ולשקוד על החומר. חלקם נוהגים להשתמש בריטלין שקיבלו מחברים אשר מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, ובכך בעצם הם משיגים את התרופה בדרך פשוטה, אך אסורה. כיום אפילו אין צורך להכיר אדם שמקביל ריטלין על מנת להשיג את הכדור. בעקבות השינוי, ידם הפכה משגת, והם יכולים תוך ביקור אחד אצל רופא המשפחה להשיג את המרשם המיוחל.
ישנם דברים פשוטים וטבעיים אשר יכולים לסייע לאנשים להתרכז למספר שעות לדוגמא שוקולד. שוקולד ידוע כתורם להעלאת רמת הסוכר בדם וכך גם לריכוז. פנקו את עצמכם בשוקולדים, אפשר גם זרים מתוקים וטעימים אשר יתרמו ויסייעו לרמת הריכוז שלכם לעלות. זרים מתוקים ניתן להזמין עד הבית והם מורכבים משוקולדים ומתוקים נוספים. אכילת זר מתוק תורמת גם לריכוז, גם למצב רוח הטוב- זרים מתוקים מכילים שוקולד איכותי שמשחרר אנדורפינים בגוף. בנוסף שוקולד גם תורם לבריאות הלב. אז בפעם הבאה שאתם לומדים למבחן, נסו קודם דברים טבעיים וטעימים כמו זרים מתוקים.
בנוסף דברים פשוטים שכל אחד מכם יכול לעשות ולהקפיד עליהם עשויים לתרום ליכולות ריכוז גבוהות יותר. לדוגמא הקפדה על אורח חיים בריא, חשוב לעשות ספורט לפחות 3 פעמים בשבוע, מינימום חצי שעה כל אימון. בנוסף כדאי לקבוע תור לדיאטנית שתתאים לכם תפריט נכון. חשוב להקפיד להימנע מאכילת מאכלים מטוגנים, גבינות שמנות ועוד. הרפואה המשלימה מציעה אף היא מגוון רחב של טיפולים בהפרעות קשב וריכוז כמו דיקור, דמיון מודרך ביופידבק ועוד.

יום ראשון, 27 בפברואר 2011

אז מה תרצה להיות כשתהיה גדול ולמה

מספר בחירות שאנו עושים בחיים הן סוג של החלטות שיוצרת נתיב מסוים שעל פיו נלך שנים ארוכות. הבחירה בבן זוג או בת זוג מסוימת לנישואים ולהקמת משפחה היא נקודת פתיחה למסע משותף וארוך בו אנו עשויים לבנות את חיינו מחדש, לגלות את עצמנו מחדש, להפוך כל פן בחיינו מהרמה הטכנית של מגורים משותפים,דרך הרמה הכלכלית ועד לרמות הרגשיות והאנרגטיות העמוקות ביותר, למאוחד ולמשותף. פלא שאנשים מבלים שנים בחיפוש אחר מציאת בן הזוג המתאים ולעיתים מתלבטים ארוכות בטרם ימסדו קשר של אהבה?
בחירות ארוכות טווח ועמוקות קשורות גם לקניית בית, הגירה לחו"ל וכמובן בחירה במקצוע מתאים.
רגע של בחירה שמוביל אחריו במציאות הנוכחית פעמים רבות להרשמה ללימודים אקדמאים מסוימים ויציאה לדרך ארוכה של בניית קריירה ואפשרויות קידום מקצועי. מה נבחר? הייטק, או רפואה משלימה? וטרינריה או מנהל עסקים?לימודי סיעוד, לימודי משפטים או הנדסה? האפשריות אדירות, שנות הלימודים ארוכות ויקרות מאד ואנו בגיל צעיר צריכים בעצם לשלב את נטיית ליבנו ומה שמעניין אותנו ואנו באמת אוהבים לעשות עם צרכי השוק והמקצוע שיש לנו סיכוי טוב למצוא בו עבודה מכניסה ולהתפרנס היטב.
כשאנו רואים אדם במסיבה או אירוע חברתי ושואלים אותו מה הוא עושה בחיים והוא עונה פסיכולוג, אנו יודעים מייד שהאדם שלפנינו היה נחוש דיו לבלות שנים ארוכות במיוחד הכרוכות בהתמחויות לא קצרות, בכדי להגיע לנקודה בה הוא נמצא ולעבוד בתחום הפסיכולוגי. לפעמים עולה בדעתנו השאלה איך הוא הגיע לבחירה הזו ומה בעצם כיוון אותו דווקא למקצוע הזה ודווקא להתמחות הספציפית הזו. ההחלטה ללמוד פסיכולוגיה מחוברת בדרך כלל לאנשים צעירים שניחנו ברגישות ובאינטליגנציה ומגלים עניין אמיתי בטבע האדם ובאפשרות לעזור לו לעבור טרנספורמציה . בדרך כלל הם לא מגיעים למקצוע מתוך שיקולים כלכליים גרידא משום שעד לזמן בו ירכשו ותק, ניסיון ורזומה, הם יעבדו שנים בשכר לא גבוה במיוחד ולרוב פסיכולוג מתחיל אינו מקים קליניקה פרטית משגשגת. מה שמושך אותם למקצוע הוא האהבה אליו והעניין העמוק בתיאוריות כמו גם בטכניקות התרפויטיות השונות שמדע נפש האדם פיתח לאורך השנים מאז הכרזותיו של זיגמונד פרויד.
גם כשהתקבלה הבחירה לעסוק וללמוד דווקא פסיכולוגיה ולא מקצוע טיפולי אחר, עדיין מחכה לסטודנטים המסורים החלטה נוספת חשובה ועיקרית בתוך שרשרת ההחלטות והכיוונים שבניית קריירה כזו דורשת לאורך החיים. החלטה זו קשורה להחלטה באיזו התמחות לבחור ופעמים רבות היא נעשית על פי נטיית הלב והאהבה הייחודית שאנו חשים למגזר אוכלוסייה מסוים..
לדוגמא כשאנו פוגשים פסיכולוג שבחר להיות פסיכולוג חינוכי או סטודנטית שיודעת כבר מיומה הראשון שייעודה המקצועי הוא להיות פסיכולוגית חינוכית, ברור לנו שאלו אנשים שלא שכחו את עולם ילדותם ואת הקשיים בהם נתקלו בבית ספר בעודם שוהים בו, לובשים תלבושת אחידה וחולמים על דמות בוגרת, יודעת וחכמה לדבר איתה. אותה דמות שעשרים שנה לאחר מכן הם מבקשים להפוך להיות. דוגמא זו זה מעלה את הנקודה המרגשת שקשורה לכל נושא קבלת ההחלטה והייעוד- אנשים הנאמנים לעצמם בוחרים עם הלב. לא מרפים גם משיקולים הגיוניים השייכים לתמונת קריאת המציאות אבל מחוברים לליבם ולרעיונות שפיעמו מהם מאז ומתמיד. לימודי פסיכולוגיה בכלל הם פעמים רבות דוגמא לבחירה מקצועית המותאמת לנטיות לב ולדחף של אמפטיה, חמלה ואכפתיות למצוקתו של האחר.

אז איך מתחילים טיפול נפשי?

לפני הבחירה בטיפול נפשי אנו צריכים לקחת מספר גדול של החלטות בחשבון. נדמה כי כשאדם מעוניין לטפל בעצמו יש בפניו מגוון עצום של אפשרויות ובתוך כל המנעד הזה שבין סוגי טיפולים, מטפלים, טווחי מחירים, נטיות והעדפות- הוא מגיע בסופו של דבר דרך אלימינציה מורכבת אל המטפל המתאים וגם אז לוקח הטיפול כברת דרך מסוימת בטרם ידע שהוא נמצא באמת במקום הנכון ועם האדם הנכון. בדיוק כפי שאנו מחפשים מנתח פלסטי לניתוח אף או רופא שיטפל בבעיה של דליות ברגליים, עלינו לזכור כי ההחלטה הראשונה היא תמיד חשובה ביותר בפני עצמה. אנו מרגישים שאנו נמצאים בתקופה לא פשוטה, מתח , לחץ וכעסים, עומס, טרדות ואולי אף דיכאון ותחושות קשות של עצב, חוסר אונים ורפיון ידיים יכולים לתקוף אותנו. הסביבה מתחילה לשדר לנו בצורה עדינה שהמצב אינו יכול להמשיך ככה ושאנחנו צריכים לבקש עזרה מקצועית. ברגע מסוים אנו באמת מבינים שגם אנחנו הגענו לקצה גבול הסבל שלנו ושבכלל במצב הזה אנו רוצים לעבור שינוי. אנו רוצים לעלות על דרך חדשה. כבר בשלב הזה עומדות בפנינו החלטות רבות איזה כיוון טיפולי לחפש ואיזה סוג של תראפיה לקחת. יש שיעדיפו פסיכולוגיה קלינית ואפילו יהיו במצב בו הטיפול הנחוץ להם ביותר הוא בתחום בריאות הנפש הפסיכיאטרי ויחפשו לקבל עזרת פסיכיאטר דרך קופות החולים או באופן פרטי. יש שיבינו שנטיית ליבם היא לפעול ולרפא עצמם דרך המישור הרוחני- הוליסטי ויחפשו עזרה דרך הילינג, טיפולים אנרגטיים כוללים, שילוב של פסיכולוגיה רוחניות או כל שילוב הנוגע במודעות אנרגטית וריפוי רגשי. יש שיבקשו לעצמם עזרה דרך טיפול המשלב תנועה, מוזיקה או קול, דרמה או מגע- תחומים טיפוליים שמשלבים פעילות חוויתית, הרבה פעמים דרך הגוף, עם התהליך הטיפולי.
ויש שיאמינו כי מעשיות ופעולה הן אלו שיחלצו אותם מתוך המחשכים של הקשיים ועל כן יפנו למאמנים המתמחים בעזרה מסוג זה ויתנו לתהליך הנפשי לנבוע מתוך הנחיה לשיקום ברמה התפקודית. אז בתוך כל המגוון של טיפולים פסיכולוגיים קוגניטיביים, שיקומיים, התנהגותיים ועוד אנו מגיעים בסוף לכיוון שנראה לנו אחרי בדיקה והתייעצות עם אחרים ככיוון הנכון ביותר ליציאה לדרך.
עכשיו יהיה עלינו לבחור לעצמנו מטפל מתאים? איך עושים את זה?
הפרמטרים הראשוניים הפשוטים ביותר לעריכת סינון מול כל אלפי המטפלים הפוטנציאלים בכל תחום שייכים כמובן לתקציב - האם אנחנו יכולים לשלם מחיר מלא של טיפול או זקוקים לסבסוד הטיפול מאם על ידי קבלת עזרה מעובדים סוציאליים ולא מפסיכולוגים, או שאולי כדאי לנו לקבוע פגישה עם סטודנטים מתמחים לפסיכולוגיה שהיא משמעותית זולה יותר.
למיקום- כמה רחוק אנחנו יכולים לנסוע בכדי לפגוש את המטפל שלנו- האם עומדים לרשותנו זמן ואפשרות לנסוע למרחקים עבור מטפל טוב או שעלינו למצוא מישהו זמין באזור מגורינו.
למין- האם נעדיף פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית? לאנשים רבים זה שיקול משמעותי. האם ירגישו נוח יותר להיות מטופלים על ידי בן מינם או שדווקא כדאי שהנושאים שדורשים התייחסות והתמודדות יהיו מול מטפל בן המין הנגדי?
כל השאלות האלה חשובות וקריטריונים נוספים קיימים ללקיחה בחשבון ולקבלת החלטות. אך אל תתייאשו. תוך ימים ספורים, קצת שיטוטים באינטרנט ניתן בקלות להשיג נתונים ולנוע לכיוון המעשי עם מטפל שמראש אתם יודעים שעשיתם הכול בשביל לכוון שהוא מתאים לכם.
הכנה מוקדמת בתחומים רבים מקצרת תהליכי התאמה. גם בהחלטה לפנות לבקשת טיפול נפשי כדאי לנו לדעת מראש ככל הניתן מה אנחנו רוצים כדי שנוכל לקבל זאת.

יום רביעי, 23 בפברואר 2011

רגישות לאחר ופסיכולוגיה שיקומית

מה גורם לאדם להפוך להיות פסיכולוג שיקומי או פסיכולוגית שיקומית?

כשאדם מגיע ללמוד מקצוע טיפולי יכולות להיות לכך סיבות פנימיות עמוקות הבאות לידי ביטוי בהתנהגות שלו מגיל צעיר. אנשים רגישים רבים חווים את עצמם כבעלי דחף עזרה לזולת עוד מגיל הנעורים או אפילו מילדות . הדחף הזה יכול להתבטא ביכולת נתינה, ביכולת הקשבה והכלה לצרכי האחר ולעולמו הפנימי. זה יכול להתבטא כרצון להיות שם עבור בני המשפחה או החברים בהתמודדות שלהם עם אתגרי החיים וכרצון עז לייעץ ולאפשר לאדם שמנגד, להשתנות, להתרפא, ולהפוך להיות אדם שמח יותר, מאושר יותר ומלא חיים.
הנטייה הזו יכולה לתרגם את עצמה להתעניינות ענפה במקצועות הטיפוליים- יש אנשים הנמשכים לעזור לאנשים אחרים מבחינה פיזית (מקצועות כמו מנתח פלסטי, פיזיותרפיה, עיסוי רפואי, שיקום תנועתי, התעמלות בריאותית, רפואה, רפואה אלטרנטיבית, סיעוד, סייעות ולימודים על מנת להיות אח או אחות פרטיים, בקופת חולים או בבית חולים) יש הנמשכים לעבוד עם אוכלוסיות חלשות ולהעניק להם עזרה וריפוי ואז אנשים אלה יימשכו למקצועות כמו עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק או תמיכה סיעודית וכמובן מגוון מקצועות פרא רפואיים אחרים כולל רפואה אלטרנטיבית למיניה ועל שלל מקצועותיה, למשל טיפולים במקרים רפואים מיוחדים, כגון: טיפול בדליות ברגליים. וכמובן בעידן הנוכחי בו יש לפסיכולוגיה השפעה כה מעמיקה על התרבות שבה אנו חיים יש לא מעט אנשים רגישים ואינטליגנטיים שמעוניינים לעזור לאחר דרך גילוי השכבות העמוקות של נפשו ודרך טיפול במעמקי תת המודע שלו שגורמים לו לסבול. הבחירה בלימודי פסיכולוגיה, כרוכה בהבנה איזה סוג של מטפל או פסיכולוג רצונך להיות. מי קהל היעד המתאים לך, באיזה גילאים ובאיזה נושאים. הרי יש אנשים הנמשכים לטיפול בילדים, אחרים יעדיפו דווקא להתמקד בעבודה עם קשישים או חולים סופניים. יש שיעדיפו לטפל בנשים נפגעות אונס ויש שיעדיפו לבחור בנתיבים אחרים המשלבים טיפול פסיכולוגי עם ראייה רוחנית או סוג של אימון להצלחה. יש כמובן גם פסיכולוגיים המעוניינים להעמיק את לימודיהם ולפנות לתחום הפסיכיאטריה ולתחום בריאות הנפש הכולל בתי חולים ומרפאות לפגועי נפש, נושא אחר הוא הבחירה באיזה כלים טיפוליים ירצה הפסיכולוג או התראפיסט להשתמש וללמוד בכדי לעזור למטופליו? מתראפיה בקול, דרך תראפיה במוסיקה, מכלים תודעתיים עד לכלים קלאסיים ויונגיאניים.
בתוך המרחב העצום של אפשרויות יש אנשים הנמשכים להיות פסיכולוגים שיקומיים. בתפקידם ניתנת להם האפשרות לאבחן ולשקם אנשים עם מגוון של מוגבלויות שיכולות להיות מהצד הגופני, הנפשי או דווקא המנטאלי או החברתי. להיות פסיכולוג שיקומי זה לאפשר לעצמך לראות את המצב ממבט כולל ולהתבונן באדם שלפניך, מוגבל ככל שיראה לך ולדעת שניתן להעצים אותו ולהביא אותו למימוש הפוטנציאלים החבויים הגלומים בו אם בתחום הכישורים החברתיים, אם ברמה הפיזית, אם במערכות יחסים או בקשר עם המשפחה ואם ברמה התעסוקתית. להיות פסיכולוג כזה זה אומר להיות בעל מוכנות אמיתית להעמיק אל תוך כל סוג של נכות ולאפשר למטופל כמו גם לקרובים אליו לעבור תהליך של שינוי. עבור כך עליו להיות מוכן לסיים תואר שני בפסיכולוגיה ולקבל הסמכה לאחר שנים של סטאז'. נדמה כי פסיכולוגיה שיקומית היא נתיב מתאים לאנשים בעלי התמדה, נחישות, לב רחב ואכפתיות אמיתי לאחר על תהליכי השיקום המורכבים אותם הוא רוצה וצריך לעבור.

תסמונת אספרגר ודרכי טיפול

הפסקת עשר בבית הספר היסודי התחילה לפני עשר דקות. תלמידי כיתה ב' מקשיבים בסקרנות לילד עירני שמספר בדיחה. עם שורת הסיום הקהל האוהד מתגלגל מצחוק. "מה יש לך, בלעת ת'לשון?" שואל אחד הילדים את גלעד, הילד היחיד שלא צוחק מהבדיחה. גלעד מביט בו בתמיהה. "לא בלעתי אותה. הנה. תראה". הילד מביט בו בקוצר רוח ונבלע בקהל הילדים. גלעד חוזר לכיתה, מדוכדך. הוא ניגש לשתי בנות אשר שקועות במשחק קלפים: "רוצות לדעת מה הדגל של פינלנד?"

גלעד אינו חסר חוש הומור: הוא מאובחן כבעל תסמונת אספרגר- הפרעה התפתחותית מולדת הנכללת בספקטרום ההפרעות האוטיסטיות. התסמונת, אשר מופיעה אצל 36 מתוך כל 10,000 ילדים (בשיעור של בת אחת לכל עשרה בנים), מאופיינת בקיומה של אינטליגנציה ויכולת מילולית תקינה אך בפגיעה משמעותית ביכולת החברתית. פגיעה זו מתבטאת בקשיים ביצירת קשרים, בקריאת קודים והבנת מצבים חברתיים, בהבעת והבנת רגשות וביכולת להבין ניואנסים ומטאפורות. מאפיין בולט נוסף הוא נטייה לנוקשות אשר מתבטאת בהתנהגויות טקסיות חוזרות, תנועות סטריאוטיפיות (למשל טלטול ידיים), עיסוק מופרז בתחום עיסוק צר ו/או עיסוק יתר בחפצים. התנהגותו של גלעד מבטאת באופן ברור מאפיינים אלו: הוא מתקשה להבין את משחקי המילים העומדים בבסיס הבדיחה, אינו מבין את הפתגם המטאפורי בו משתמש חברו ומנסה ליזום קשר חברתי באמצעות תחום עניין ממוקד בו הוא מתמחה- התאמת כל דגל למדינה אליה הוא משתייך.
מאפיינים אלו של תסמונת אספרגר מקשים על ההשתלבות במסגרת ויוצרים בעיות חברתיות אצל ילדים, בגילאים הצעירים, ובבגרות- פוגעת ביכולת להשתלב במערכת התעסוקתית וליצור קשרים בין אישיים משמעותיים. קשיי השתלבות אלו, והנוקשות הפוגעת ביכולת ההסתגלות, מעמידים את בעלי תסמונת אספרגר בסיכון גבוה למצבי דיכאון, חרדה ובידוד חברתי.

תחת הכותרת 'תסמונת אספרגר' מצויים אנשים המתמודדים עם קשיים בדרגות שונות. בעוד שחלק מהילדים יסבלו מחרדות, סרבול מוטורי ונוקשות התנהגותית אשר יהווה מכשול משמעותי להשתלבות במערכת חינוכית וחברתית נורמטיבית, אחרים יצליחו להשתלב במערכות רגילות ולקיים אורח חיים נורמטיבי, התואם את צרכיהם. למשל, בבגרות הם עשויים לעסוק במקצועות אשר אינם דורשים מיומנויות חברתיות גבוהות או שמאפשרים לעבוד באופן מבודד יחסית. חלקם עשויים להצטיין באופן משמעותי בתחומם ולהקים משפחות. לדוגמא, יש הטוענים כי איינשטיין וניוטון סבלו מתסמונת אספרגר ברמת תפקוד גבוהה, אשר אופיינה בקשיים חברתיים אך גם ביכולת לשקוע בעבודתם באופן שהביא לביצועיהם הגאוניים.

הגורמים להיווצרותה של תסמונת אספרגר אינם ידועים, אך ההשערה היא כי יש לה בסיס גנטי וכי היא מערבת לקות מוחית מסויימת, אשר מיקומה המדויק טרם התגלה. למרות זאת, טיפול מתאים בתסמונת אספרגר, אשר ניתן מוקדם ככל האפשר, מאפשר שיפור משמעותי ביכולות החברתיות והתפקודיות. מאחר ובעלי תסמונת אספרגר שונים זה מזה ביכולותיהם וקשייהם, יש לבנות תוכנית טיפולית אישית לכל ילד. עם זאת, מספר גישות מקובלות נמצאו כיעילות:

התערבויות לשילוב במערכת החינוכית: בגילאים הצעירים מושם דגש רב על שילוב הילד במערכת החינוך ועל הקניית מיומנויות התנהגותיות וחברתיות אשר יאפשרו השתלבות זו. תוכניות התערבות אלו כוללות עירוב הצוות החינוכי, יועצות ולעיתים פסיכולוג חינוכי ובניית תוכנית התנהגותית משותפת, במידת הצורך, וליווי של חונכת אשר תסייע ותדריך את הילד בהתמודדות עם קשיים כהפסקת תנועות סטריאוטיפיות, יצירת קשרים והמנעות מהתנהגויות לא תואמות.
טיפול התנהגותי לרכישת מיומנויות חברתיות: טיפול הממוקד בהקניית מיומנויות וטקטיקות חברתיות אשר יחפו על קשייו של הילד. למשל, הטיפול מרחיב את מודעותו של הילד לרגשות של ילדים אחרים ולקליטת מסרים עדינים, מקנה מיומנויות של התנהלות בקשר ומסייע בהתמודדות עם החרדה שמעוררים לעיתים מפגשים חברתיים.
טיפול קבוצתי: קבוצה טיפולית לילדים עם תסמונת אספרגר מהווה בסיס לרכישת מיומנויות חברתיות ולהתנסות "על חם" ביצירת אינטראקציות בין אישיות בסביבה מוגנת המלווה על ידי איש מקצוע.
טיפולים לקשיים ספיציפיים- טיפולים תרופתיים ופסיכותרפיה יכולים לסייע בהתמודדות עם חרדות, דיכאון, התקפי זעם ואובססיביות אשר נלווים לעיתים לתסמונת אספרגר.

יום חמישי, 17 בפברואר 2011

חרדה לסוגיה ודרכי הטיפול בה

בעולמנו הכאוטי קשה שלא לחוש חרדה פעמים רבות. המצב הביטחוני המדאיג, הלחץ המתמיד לעבוד מסביב לשעון ולהצליח, חרדות הפרנסה, חוסר הזמן והפנאי לעצמנו וחוסר השקט התמידי מוכרים לכל אחד מאיתנו. אך יש כאלה בינינו שהחרדה תוקפת אותם בצורה יותר קשה, ואינה עוזבת. מדובר באנשים הסובלים מהתקפי חרדה ומפוביות שונות, המעיבות על איכות חייהם ומקשות על תפקודם היומיומי. אצל אנשים כאלה, גם חרדה חדשה עשויה להפוך עם הזמן לחרדה כרונית, ואז קשה עד בלתי אפשרי להיפטר ממנה.

חרדות הן תוצאה של מרכיבים נפשיים מסויימים ולא של אירועים ממשיים. ניתן לומר שהאירועים שאנו חווים מוציאים את החרדות שכבר טמונות בנו, או את הפוטנציאל לפתח חרדה. חרדות הן דבר מאוד אישי ואינדיבידואלי, ומה שיכול להפחיד עד מוות ולשתק אדם אחד לא יזיז כלל לאדם אחר, ולהיפך. גם בעיות חרדה קלות שאינן מטופלות יכולות להתגבר, ואף להתפשט ולהפוך לחרדה משותפת המקיפה כמה תחומים שונים ומקשה מאוד על תפקוד נורמלי ביומיום. חרדות נפוצות במיוחד הן פחד במה, פחד גבהים, פחד מטיסות, פוביה חברתית, קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) ואגורופוביה (פחד ממקומות פתוחים).

כולנו מפחדים מדי פעם, אך יש הבדל משמעותי בין פחדים רגילים ו"נורמליים" לבין פוביות המעוררות חרדה. כאשר אדם מפחד מאובייקט או סיטואציה במשך פרק זמן ממושך, כאשר הוא מודע לכך שהפחד אינו רציונלי אך עובדה זו לא עוזרת לו להתגבר עליו, וכאשר הוא נוטה להימנע מהתמודדות עם האובייקט המפחיד או הסיטואציה המאיימת, אזי מדובר בפוביה לכל דבר. כלומר, כאשר אנו מתחילים להימנע מהדבר המפחיד אותנו - כנראה שאנחנו למעשה סובלים מחרדה, וזקוקים לטיפול מתאים.

חרדה מתבטאת לרוב בתחושות לחץ ומתח גבוהות, חוסר ריכוז, חוסר יכולת לחשוב בבהירות, נדודי שינה, סיוטים בלילה ועוד, דבר אשר מאפיין אנשים בעלי שגרת חיים לחוצה, כגון: סטודנט במכללה הלומד תואר משולב בלימודי משפטים ומנהל עסקים ומשלב עבודה קבועה בו בזמן. אלה מלווים בסימפטומים גופניים כגון הזעה והסמקה, פעימות לב מואצות, אובדן קול או צרידות, קשיי נשימה ובליעה, תחושת לחץ בחזה ובעיות במערכת העיכול. מצב של התקף חרדה יכול להביא לחרדות נוספות הקשורות להתקף עצמו, כגון היפוכונדריה ופחד מהתקף לב או איבוד הכרה. חרדה אף פוגעת בתפקוד המיני, בעיקר בקרב גברים, ועשויה להתבטא בבעיות של אימפוטנציה או שפיכה מוקדמת.

הטיפול בחרדות כרוך לרוב בביקורים על ספת הפסיכולוג או במשרד הפסיכיאטר, או אצל שניהם. אך אין זה חובה לבקר אצל בוגר לימודי פסיכולוגיה או בעל תואר ראשון ברפואה כדי לשפר את המצב ואף להחלים לגמרי מהמצב החרדתי. אמנם יעילותם של כדורים נגד חרדה נחשבת לגבוהה, אך הם גם מלווים בתופעות לוואי לא נעימות. כיום ניתן לפנות לשיטות טיפול טבעיות ואלטרנטיביות, המניבות תוצאות טובות לא פחות בהפחתת חרדות. הומיאופתיה, דימיון מודרך ואף טיפול עצמי באמצעות הרפיה יכולים לשפר עד מאוד את חייהם של הסובלים מחרדות.

יום שני, 14 בפברואר 2011

שחיקה מקצועית, למי ומדוע

שחיקה מקצועית היא תהליך פסיכולוגי משברי, שאמנם מתפתח בנסיבות אובייקטיביות אבל באמצעות טיפול נכון ניתן להתגבר עליו. נשחקים? אל תדחו את ההתמודדות פן תאחרו

שחיקה מקצועית ("Burnout"), היא תהליך או מצב פסיכולוגי שפוגע מאד באיכות החיים ולעיתים גם בבריאות. עיקרה של התופעה מתבטא בקושי הולך וגדל לבצע את העבודה היומיומית, קושי שלעיתים מתחזה להיות פיזיולוגי לחלוטין אבל כולל מרכיב פסיכולוגי משמעותי.

למרות היותה נפוץ מאד, במיוחד אצל גברים החל מהעשור הרביעי לחייהם, זוהי בעיה שאינה מוכרת מספיק ולכן מתאפיינת בתת-אבחון. השחיקה לעיתים קרובות גם "מחקה" מחלות ומצבים בריאותיים או נפשיים אחרים – הפרעות מצב-רוח, חולשה כללית, סטרס, החמרה של בעיות כרוניות שונות (מיגרנות, כאבי פרקים וגב, מחלות עיכול וכו').

באופן כללי, אנשים במצב הזה מתלוננים על עייפות פיזית ונפשית, על דיכאון וחרדות, פגיעה בביטחון העצמי, תחושת אשמה, חוסר תקווה. אנשים קרובים להם, מדווחים על מרירות, ציניות, תוקפנות, הימנעות.

מתי השחיקה מתרחשת


מאז שנות השמונים התרבו מאד המחקרים בנושא, והיום מושקעים הרבה יותר משאבים לאיתור וטיפול במקרים של שחיקה מקצועית. פסיכולוגים ארגוניים ומרפאות תעסוקתיות מקדישים לנושא תשומת לב רבה. עם זאת, תת האבחון עדיין מאד משמעותי.

אבל למה בעצם אנשים נשחקים? ישנן סיבות אובייקטיביות וסובייקטיביות שונות, וכל מקרה עשוי להיות שונה, אבל ישנם קווים משותפים. המוטיב החוזר: הרבה עבודה, מעט מדי תגמול.

מדובר לא רק על תגמול כספי למרות שגם הוא משחק תפקיד, אלא על חוסר במשוב חיובי או משוב בכלל; אווירת עבודה ו/או תנאי עבודה לא נאותים; מיעוט אפשרויות לקידום ולשיפור במצב האובייקטיבי; חוסר התאמה של העובד למקצוע או לתפקיד; היעדר סיפוק מקצועי.

מקצועות מועדים לפורענות


על-פי המחקרים, בעלי מקצוע בתחומים מסוימים מועדים יותר לסבול מסימפטומים של ש"מ. במקצועות פחות מוערכים ו/או כאלה בהם אווירת העבודה טעונה במתח רב, או כרוכה במעט סיפוק, השחיקה נפוצה וקשה יותר.

דוגמא מוכרת אחת היא של פועל בפס ייצור, שלא זוכה לראות את פירות עבודתו המונוטונית. אבל ישנם מקצועות שאופיים שונה ובכל זאת מתאפיינים בשחיקה.

דוגמא אחת: רופאים, שלעיתים קרובות גם עובדים קשה וגם נחשפים להרבה סבל של חולים ואפילו מקרי מוות. יחד עם המתח הרב שמאפיין את המקצוע, הם נוטים יותר מאחרים להישחק. דומים להם מבחינה זו גם עובדי כוחות הביטחון וההצלחה, חלק מעובדי משרדי הממשלה והרשויות, ועוד

דוגמא נוספת: מנעולנים, אנשים שלעיתים קרובות מציגים שילוב מרשים של יכולות טכניות ואינטלקטואליות, ידע וניסיון, אבל רוב האנשים רואים בהם עובדי כפיים. קושי דומה אפשר למצוא אצל אינסטלטורים, חשמלאים, שיפוצניקים וכו'.

דוגמא אחרונה: טכנאי מחשבים, שעשויים לבלות שעות רבות ביום במעבדה, עם מיזוג ורעש וללא קשר לאנשים אחרים. תמיד מחפשים אותם רק כשיש בעיות ורוב הזמן הם רואים פרצופים חמוצים של אנשים מאד לחוצים. בעיה דומה קיימת אצל מנהלי רשתות, מתכנתים וכדומה.

האם גם אתם סובלים משחיקה מקצועית? ומה ניתן לעשות כדי להתמודד עם המצב? על כך בפוסט ההמשך.

יום שבת, 12 בפברואר 2011

טיפול בילדים

טיפול בילדים הוא אחד המקצועות הטיפוליים המאתגרים ביותר, במסגרת תחומי הטיפול. בכדי לעבוד בצורה נכונה עם ילדים, על המטפל להיות בנוי מחומרים מיוחדים. הוא נדרש לראיה חדה, יצירתיות, יכולת משחק ושעשוע, רוח ילדית, רגישות גבוהה, סבלנות, מקצועיות ובעיקר להיות מחונן בכלים יישומיים, רחבים, יעילים ואינטליגנטיים בכדי לעזור לילד. מגוון הבעיות שילדים סובלים מהם בתחום הרגשי הוא זה שקובע את הכיוון שהטיפול בילדים אמור לקחת. אלה יכולים להיות קשיים בתחום הרגשי- טראומות, חוסר שמחה, חוסר ביטחון עצמי, פחדים, ביישנות יתר, קשיים במערכות יחסים וקשיים חברתיים. לדוגמא, ילד דחוי חברתית, לא מקובל, המתקשה למצוא את מקומו במסגרת המשפחתית או החברתית יכול לפתח סימנים של עצבות מתמדת, דיכאוניות, נטייה להפרעות אכילה או הסתגרות בבית. טיפול נכון יכול לחזק את ביטחונו החברתי והעצמי, להקנות לו יכולות תקשורת, פעולה והשתלבות ולעודד אותו להישאר ייחודי בהתאם לאופיו המסוים וליכולותיו הייחודיות ועם זאת מסוגל להשתייך ולהיות חלק מחבורת הילדים בני גילו.

מטפל נכון ידע במקרה זה לבחור את הכלים המתאימים להעצמה ולעורר אצל הילד שמחת חיים מחודשת, יצירתיות, סקרנות וחברותיות שהן כה טבעיות ומתאימות לגיל הילדות המוקדמת ובכך להצעיד אותו על דרך חדשה וטובה יותר. קשיים שכיחים אחרים המופיעים בגילאים מוקדמים ודורשים טיפול בילדים שייכים לכל מה שקשור ליכולת לימודית, ריכוז והקשבה. במערכת החינוך הנוכחית בה הילדים מחויבים לשעות לימוד ממושכות, ספיגה של ידע בשלל תחומים ועומס מטלות ומשימות תחרותי כבר מגיל צעיר- רבים מהם זקוקים לעזרה בהתמודדות עם המתח הנוצר בעקבות העומס הזה ולקבלת כלים מעשיים להתמודדות עם לחץ. טיפול בילדים יכול לתת מענה מצוין למקרים כאלה, לשפר נקודתית יכולות למידה ומיקוד ומהעבר השני לבסס אצלם ביטחון עצמי ויכולת התמודדות, במיוחד אם קיימות בעיות של קשב וריכוז.

בעיה נוספת שהיא נגזרת של אורח החיים המודרני, קשורה לכמויות השעות שילדים היום מבלים בהם מול המחשב והטלוויזיה והאופן בו הם בעצם שבויים בתוך עולם וירטואלי, נטול תקשורת אמיתית עם בני אדם. כשהתקשורת עם בני אדם הופכת להיות דרך הפייסבוק, הודעות סמס ומיילים, אובד משהו אמיתי, חזק והכרחי במפגש עם נוכחותו הרגשית והפיזית של האחר. יותר ויותר ילדים פשוט לא טורחים לפתח מיומנויות חברתיות וכישורי תקשורת ומסתפקים בשקיעה לתוך הבועה של עצמם והמסכים המרצדים שלהם. הדבר בולט גם בתקשורת עם ההורים ובני המשפחה האחרים. טיפול בילדים יכול להחזיר להם, מתוך האינטראקציה הישירה והחמה עם המטפל את היכולת לביטוי רגשי וליצירת אינטימיות שאחר כך תחלחל לתוך היום יום שלהם ומערכות היחסים שלהם.

נושא נוסף שמקשה על ילדים היום הוא המרחק מהטבע ומפעילות גופנית. ילדים זקוקים לקשר ישיר טבעי פשוט ומלא שמחה עם הגוף. הם זקוקים למגע, שקט, תשומת לב ותחושה של הגוף שלהם. לכן כדאי שבמסגרת הטיפול בילדים ישולבו בתוכו מוטיבים תנועתיים, משחקיים, גופניים שיעודדו את הילדים להתחבר גם לגופם ולטבע. שמחת החיים, הבריאות הנפשית והגופנית שלהם רק תגבר ותעלה על גדותיה ותאפשר להם להתקדם בכל תחום בחייהם ובכל אספקט שלהם.